Macska panleukopenia (fertőző gyomor- és bélgyulladás)

Nagyon gyakori fertőző betegség, amit a macskákat megbetegítő parvovírus okoz (nem azonos a kutya parvovírussal). A fertőzés a macskák egymással történő érintkezésével, valamint ragályfogó tárgyak útján terjed. A vírus rendkívül ellenálló, a környezetben hónapokig életképes marad. Elpusztítására a klórtartalmú fertőtlenítőszerek és a formalin váltak be. A vírus a bélnyálkahártyát és a csontvelőt károsítja legjobban. A beteg macskák lázasak, hasmenésük van, hánynak, hasi fájdalmasságot mutatnak, végül lesoványodnak és dehidrálttá válnak. Fiatal állatok olyan hirtelen betegedhetnek meg és el is pusztulhatnak, hogy a tulajdonos mérgezésre gondol. A csontvelő károsodása miatt csökken a fehérvérsejtek száma, gyengül az állat immunrendszere és fogékonnyá válik egyéb fertőző betegségekre. Amennyiben vemhes anyamacska hordozza a vírust, a magzatok már méhen belül is fertőződhetnek, és el is vetélhetnek. A kórokozó a magzatok kisagyát támadja meg és a kiscicák súlyos mozgászavarral születnek. A tünetek csak a 2-3. héttől szembetűnőek: imbolygás, inkoordinált mozgás, ezek azonban az állatok élete végéig megmaradnak. Elhúzódó esetben az állat nyelvének oldalán fekély keletkezhet, ami táplálkozási nehézségeket okoz. A gyógykezelés elsősorban folyadékpótlásból és antibiotikum terápiából áll. A betegség vakcinázással megelőzhető.